|
|
|
Plankstek black & white
För 6 personer.
52608
|
|
|
Plankstek black & white
| Betyg: |
4.95
9
10
|
9 röster |
Visningar: 25267 |
Sparat: 423 |
Gör så här
Skiva köttet i lagom tjocka skivor och stek dem efter eget tycke, om man vill ha välstekt eller blodigt.
Gör potatsimos enligt receptet. Ta fram plankor och lägg båda köttsorterna på plankan. Rulla en baconskiva runt sparrisen och lägg den i ena hörnan på plankan.
Skär tomaterna på mitten i zick zack mönster och lägg den i en hörna på plankan. Ta sedan och spritsa mos runt om hela plankan. Blanda svampen och lägg på ena biten av köttet. Ta broccoli och morötter och lägg på mosen.
Sätt in plankorna och gratinera dom tills de har fått fin gyllenbrun färg på minst 250 grader. Ta ut plankorna och häll rödvinsås på oxköttet och bearnaisesås på fläskköttet. stick in en bit melon i moset och servera planksteken.
Tips: Om du inte vill göra egna såser går det lika bra med blå band eller knorrs såser. Därför har jag ej skrivit in recept på såserna.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
sats potatismos ,
oxfile`,
fläskfile`,
broccolibuketter,
Bacon,
Tomater,
Sparris,
Minimorötter,
Paprika,
Kantareller,
Champinjoner,
rödvinsås,
Bearnaisesås,
Melonklyftor
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|

Plankstek black & white
 |
Tips:
Gratinera mosen, tomaten först.
Lägg sen på köttet, grönsakerna och ev såsen och gratinera en stund till. Då blir köttet inte för well-done. Så gör alltid vi! |
| Skrivet av mariec. 14:e jan 2011, 18:12 |
Plankstek black & white
 |
Tycker inte alls det var ett krabbigt recept, men vissa kanske behöver allt
förklarat för sig!
Jättegod plankstek!!! |
| Skrivet av johanna79. 21:a aug 2010, 15:43 |
Plankstek black & white
 |
Förlåt men jag måste säga att det här blev en enda röra med alldeles för många komponenter. Att också köra köttet i ugnen gör att köttet är helt genomstekt när moset är gratinerat. Sen är det synd att du hänvisar till flertalet andra recept så man inte får ett recept att följa. Gör om och gör rätt |
| Skrivet av jredin. 20:e mar 2010, 08:31 |
Plankstek black & white
 |
Hej den här goda plankan åt vi i lördags GUD SÅ GOTT DET VAR var inte sista gången lovar jag FULL POTT TILL DIG O TUSEN TACK FÖR RECEPTET |
| Skrivet av chrisn. 7:e sep 2009, 14:03 |
Plankstek black & white
 |
Hejsan...
Måste ju bara säga att denna planka är jätte god...kommer jag att göra många gånger..
Tusen tack för ett gott recept !!!
Högsta poäng av mig du får !!!
Kram Eva-Lena alias Look.. |
| Skrivet av look. 11:e aug 2009, 23:01 |
|
|
|
|
|