Användarnamn: Lösenord:

Potatis med salsafyllning

För 4 personer.

Läckra potatisklyftor med skal är ett perfekt snack att bjuda på, speciellt när de fylls med bacon, gräddfil och kryddig salsa.


Potatis med salsafyllning
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 82 Sparat: 4

Gör så här

Sätt ugnen på 200 grader. Stick hål i potatisarna med en gaffel och lägg dem i en ugnsfast form. Gnid in potatisarna med smör och 1 krm salt och ugnsbaka 45-50 minuter tills de är mjuka. Låt svalna. Skär dem i klyftor och lägg tillbaka dem i formen.

Stek baconet tre-fyra minuter tills det är knaprigt. Låt svalna något och smula ner det i en skål. Höj temperaturen på ugnen till 220 grader.

Gröp ur övre delen av potatisklyftorna, lämna kvar cirka 2 cm. Släng den bortskurna potatisen eller använd den till något annat.

Blanda gräddfil och lök med baconet och smaka av med salt och peppar. Fördela krämen ovanpå potatisarna och strö över ost. Gratinera i ugnen sex-åtta minuter tills osten är gyllene och har smält. Portionera upp salsan på toppen av varje potatisklyfta och servera.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

bakpotatisar, Smör, Salt, Bacon, Gräddfil, salladslökar, Svartpeppar, Riven ost, mexikansk salsa

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Queenie Queenie
Recept: 5629 st
Blev medlem: 26:e okt 2007
Kvinna 46 år Foruminlägg: 1747 st Senast inloggad: 29:e maj 2012
Borås Kokboken: 2091 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: