Användarnamn: Lösenord:

Prickig marängbakelse

6 bakelser

Sara. Bibliskt namn som betyder furstinna. 19/7.

Röda vinbär blir söta prickar i marängbakelsernas friska citronfyllning.


Betyg:
0 röster Visningar: 385 Sparat: 13

Gör så här

Rita ut 12 cirklar på ett bakplåtspapper, cirka 7–8 centimeter i diameter.

Vispa äggvitorna och citronsaften tills skummet börjar lyfta.

Vänd ner hälften av sockret i skummet och vispa på mellanhastighet tills marängen tjocknat något. Blanda i resten av sockret och vispa på full hastighet tills marängen blivit ett fast marängskum.

Häll marängen i en sprits och spritsa den i spiralform i de utritade cirklarna på bakplåtspappret på en plåt.

Grädda på 125 grader i 30 – 45 minuter tills marängerna känns lätta och ”torra”.

Häll grädden i en bunke och blanda i lemoncurden, rör med en visp tills blandningen är slät. Vispa därefter blandningen fluffig. Lemoncurdgrädden skall vara tillräckligt fast för att kunna spritsas.

Placera ut 6 marängbottnar. Lägg några vinbär i mitten på varje botten. Spritsa sedan lemoncurdgrädden i spiral på bottnarna. Lägg ytterligare en maräng överst.

Placera ut vinbär i grädden, som prickar i ett oregelbundet mönster. Översta marängen kan dekoreras med ett vinbär eller rosenblad. Pudra till sist bakelserna med florsocker.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Äggvita, socker, Citron, Grädde, lemoncurd, Röda vinbär

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
tina62 tina62
Recept: 3867 st
Blev medlem: 13:e jan 2008
Kvinna 47 år Foruminlägg: 1110 st Senasat inloggad: 11:e jul 2010
Holmsjö Kokboken: 1517 st Skriv i gästboken

Matklubben nu också på Facebook!

Ni har väl inte missat att vi numera även har en officiell sida på Facebook? En perfekt källa för inspiration till vardags och till fest. Här kan du hitta populära recept och dela med dig av dina egna favoriter, delta i exklusiva tävlingar, ställa frågor, eller bara kika in och säga hej till andra matintresserade medmänniskor.
Och du – passa på att tipsa dina vänner.
Ju fler vi är som deltar, desto roligare blir det.
Matklubben på Facebook
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Andra recept
Annons: