|
|
|
Saffransbullar med fikonfyllning
89849
|
|
|
Saffransbullar med fikonfyllning
| Betyg: |
05
0
0
|
0 röster |
Visningar: 2071 |
Sparat: 43 |
Gör så här
Saffransbullar:
Smula ner jästen i en bunke. Smält smöret i en kastrull häll på mjölken och låt den bli ljummen 37 grader. Häll degvätskan över jästen och rör om. Tillsätt saffran socker salt och det mesta av mjölet. Arbeta samman till en smidig deg. Låt jäsa ca 30 minuter.
Häll upp degen på mjölat bakbord och arbeta den smidig. Dela degen i ca 40 bitar och rulla varje bit till en rund bulle som sedan rullas ut till fingertjocka längder. Forma till lussekatter och låt dem jäsa under en duk på en plåt med bakplåtspapper ca 30 minuter.
Gör fikonfyllningen under tiden och spritsa sedan lite fyllning i varje snurra på lussekatterna. Vispa upp ägget och pensla och strö över lite pärlsocker. Baka av i ugnen på 225 grader ca 8-10 minuter. Låt bullarna svalna under duk på ett galler.
Fikonfyllning:
Klipp bort stjälkarna på fikonen. Finhacka fikonen och blanda med övriga ingredienser. Koka upp och låt sjuda under omrörning ca 3-5 minuter. Låt svalna något och fyll upp en engångsspritspåse eller en pappersstrut med fyllningen. Baka ut bullarna enligt ovan och fyll dem med fyllningen.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Jäst,
Svenskt smör,
Mjölk,
Saffran,
Strösocker,
Salt,
Vetemjöl,
Ägg,
Pärlsocker,
Torkade fikon,
Vatten,
Honung,
Nötter,
Svenskt smör
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
|
Det finns ännu ingen kommentar för detta recept.
|
|
|
|
|