Användarnamn: Lösenord:

Smaskig banankaka

För 6-8 personer.

En vädligt god och fluffig banankaka som får extra saftighet av filmjölken! Servera med hallonsåsen som finns bland mina recept!

Smaskig banankaka
20980

Smaskig banankaka Smaskig banankaka
Betyg: 45
2 2
2 röster Visningar: 4632 Sparat: 103

Gör så här

Smörj och bröa en form (ca 1,5 liter). Smält fett och låt det svalna något. Hacka nötterna eller mandeln. Skala och mosa bananerna med en gaffel.

Vispa ägg och socker pösigt. Rör först ner fettet och filen, sedan mjölet blandat med bikarbonat, bakpulver och vaniljsocker. Blanda sist ner nötterna och bananerna.

Häll smeten i formen. Grädda på nedersta falsen i 200° i 50-60 minuter. Låt kakan svalna något innan den stjälps upp. Servera kakan med hallonsås och pudra över lite florsocker.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Margarin, Hasselnötskärnor, Banan, Ägg, socker, Filmjölk, Vetemjöl, Bikarbonat, Bakpulver, Vaniljsocker

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Ketronya Ketronya
Recept: 81 st
Blev medlem: 24:e nov 2007
Kvinna 29 år Foruminlägg: 266 st Senast inloggad: 7:e okt 2011
Lund Kokboken: 472 st Skriv i gästboken
Andra recept
Mormors banankaka
Mormors banankaka
LindaJohansson
över 2 månader
Banankaka
Banankaka
Lilljeppe
över 2 månader
Banankaka
Banankaka
mat-marina
över 2 månader
Banankaka med topping
Banankaka med topping
maadalen
över 2 månader
Kommentarer (2) Skriv en kommentar
Smaskig banankaka
Hur god som helst.
Skrivet av LeRoLi. 24:e jul 2011, 13:30

Smaskig banankaka
Saftig och god, pga nötallergi så bytte jag ut nötter mot kardemummakärnor med gott resultat, den behövde lite mer än 60 minuter i min ugn.
Skrivet av Tingeling13. 9:e apr 2009, 21:22

Annons: