|
|
|
Stekt fläskfilé med basilikasås
För 4 personer
Stekt fläskfilé med basilikasås
| Betyg: |
05
0
0
|
0 röster |
Visningar: 245 |
Sparat: 16 |
Gör så här
Sätt ugnen på 200 grader. Skär ett kryss i toppen på tomaterna och lägg dem i kokande vatten i 1-2 minuter och spola dem sedan i kallt vatten. Dra av skalet. skrapa bort kärnorna och skär fruktköttet i tärningar.
Putsa köttet fritt från senor och fett. Värm oljan i en ugnstålig panna. Ställ den på spisen och lägg ner filén och stek den på stark värme i 2 minuter på varje sida. Vänd en gång. Flytta pannan till ugnen och låt den stå i 10 minuter tills den är färdig men fortfarande lite rosa i mitten. Ta upp filén och täck över den medan du gör såsen. Häll skyn från pannan i en kastrull.
Lägg purjolök och vitlök i skyn och fräs i 2 - 3 minuter. Tillsätt tomat, basilika och crème fraiche eller gräddfil samt buljong. Låt det koka upp. Sjud på svag värme 5 minuter eller tills såsen reducerats och tjocknat. Skiva filén och servera den varm med basilikasåsen och någon god potatisrätt.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
medelstora ,
Fläskfilé,
Olja,
purjolökar,
Vitlök,
Hackad färsk basilika,
Hönsbuljong,
Crème fraiche eller gräddfil
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
|
Det finns ännu ingen kommentar för detta recept.
|
|
|
|
|