Användarnamn: Lösenord:

Sufflékaka med kardemummaost


En glutenfri kaka som varken innehåller mjöl, smör eller mjölk.


Sufflékaka med kardemummaost
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 58 Sparat: 7

Gör så här

Häll yoghurten på morgonen i ett kaffefilter och låt den rinna av över dagen. Det skall bli ca 2 dl avrunnen yoghurt. Rör i honung och kardemumma och ställ kallt.

Sätt ugnen på 175 grader. Smörj en ugnssäker form eller en liten långpanna väl, ca 28x20 cm, och strö över kokos.

Skilj gulor och vitor åt. Vispa vitorna till hårt skum i en skål och gulorna tillsammans med mandelmassan i en annan skål, tills det är krämigt. Rör ner potatis, limeskal, saft och florsocker. Vispa ytterligare någon minut. Vänd ned vitorna i smeten och häll smeten i formen. Jämna till ytan och grädda mitt i ugnen ca 25 minuter. Låt kakan kallna helt i formen.

Skär upp kakan i 6 rutor, halvera rutorna och lägg upp med skivad mango och passionsfrukt samt kardemummaosten till. Hallon är också gott till.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Mild yoghurt, Flytande honung, Kardemumma, Ägg, Mandelmassa, Potatis, limefrukt, Limesaft, Florsocker, Smör, Kokosflingor, Florsocker, Mango, Passionsfrukt

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
pihal pihal
Recept: 1197 st
Blev medlem: 28:e feb 2011
Foruminlägg: 230 st Senast inloggad: 30:e maj 2012
Lerum Kokboken: 2418 st Skriv i gästboken
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: