Super goda lussekatter.
Grymt safftiga lussekatter.
Gör så här
Tillsätt resten av vätskan, salt, socker, saffran och ägg.
Arbeta med maskin eller för hand in det mesta av mjölet så att degen släpper bunkens kanter. Lägg på plastfolie och låt degen jäsa i 30-40 minuter.
Ta upp degen på en mjölad arbetsbänk och knåda den smidigt med så lite mjöl som möjligt. Dela degen i 30-40 bitar och rulla och forma till lussekatter. Låt lussekatterna jäsa till dubbel storlek i 20-30 minuter.
Tryck ned russinen i lussekatterna och pensla med väl uppvispad ägg. Grädda dem mitt i ugnen i 5-10 minuter med 275 grader.
Låt dem svalna på galler under bakduk.
Förvaras i plastpåse eller fryses in (tappar en del av smaken om de fryses in).
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Smör, Mjölk, Jäst, Saffran, socker, Salt, Ägg, Vetemjöl, Russin, Ägg
Visningar:
35855
35855
Sparat:
1109
1109
... i Min kokbok
... i Min matsedel
... i inköpslista
KOMMENTARER (22)
4.5Brukar alltid använda exakt samma recept, men jag häller saffran i morteln först och "stöter" det tillsammans med en sockerbit. Sen häller jag på ca 2 tsk whiskey eller cognac. Låt det gärna stå minst 10 min innan du blandar det med degvätskan, Det smakar inget av spriten men man lockar fram mer smak av saffran.
Jag var bjuden pa en australiensisk julfest och gjorde dessa lussekatter. Dom var en jätte hit. jag ger detta recept en fyra. Dom blev väldigt fluffiga och fina, men jag vill gärna ha lite mer kryddsmak. Jag la till lite kardemumma, och nästa gang kommer jag ha i lite mer saffran.
jättegoda! :D
Jättegoda! :D
god :)))