Användarnamn: Lösenord:

Tropiska scones

För 2 personer.

Mycket goda scones som blir extra saftiga tack vare den torkade frukten. Serveras helst med vaniljyoghurt och en god sylt!


Tropiska scones
Betyg: 55
1 0
1 röst Visningar: 596 Sparat: 9

Gör så här

Sätt ugnen på 250°. Grovhacka den torkade frukten om bitarna är stora. Blanda alla torra ingredienser och frukten i en bunke. Tillsätt mjölk och margarin och arbeta snabbt ihop till en kladdig deg.

Klicka ut degen till två högar på en bakplåtspappersklädd plåt. Strö över lite havregryn eller mjöl och klappa ut till två runda kakor. Skär varje kaka i fyra delar och nagga lite med en gaffel.

Grädda sconsen mitt i ugnen i ca 10 minuter. Låt sconsen svalna en aning på ett galler och bryt dem i bitar när du ska äta.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Vetemjöl, Havregryn, Bakpulver, Salt, torkad ananas och papayafrukt (går bra med annan torkad frukt också), Mjölk, Flytande margarin

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
tina62 tina62
Recept: 3843 st
Blev medlem: 13:e jan 2008
Kvinna 49 år Foruminlägg: 1110 st Senast inloggad: 6:e nov 2010
Holmsjö Kokboken: 1515 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: