Användarnamn: Lösenord:

Ugnsstekt köttfärs i pajform

För 4 personer.

Den här mustiga köttfärsrätten med ost och paprikapulver i smeten är ett supergott alternativ till köttbullar - och mycket enklare! Grönsakstäcket på köttfärsen består av tomater, paprikor och champinjoner. Servera med en grönsallad och ett gott bröd.

Ugnsstekt köttfärs i pajform
85420

Ugnsstekt köttfärs i pajform Ugnsstekt köttfärs i pajform
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 2965 Sparat: 89

Gör så här

Skär bort skorpan från brödet, dela det i 4 bitar och mjuka upp dem i vatten. Skala löken och hacka den fint. Hetta upp hälften av olivoljan i en teflonstekpanna och stek löken tills den har mjuknat. Ta bort stekpannan från värmen och låt svalna.

Smörj en rund pajform, ca 25 cm i diameter och sätt ugnen på 225º. Krama ur brödet, dela det i små bitar och lägg det i en skål. Tillsätt köttfärsen, löken och blanda väl.

Blanda ner ägget i köttfärsen och krydda med salt, peppar, mejram och paprikapulver. Riv osten och blanda ner den i köttfärssmeten. Lägg köttfärsen i formen och släta till ytan.
Ställ in i ugnen och stek 15 minuter.

Ta bort stjälkfästet på tomaterna och skiva dem. Halvera och ansa paprikorna och skär dem i strimlor. Borsta av champinjonerna med hushållspapper och skär dem i tunna skivor.

Ta ut köttfärsen ur ugnen, lägg på grönsakerna och droppa över resten av oljan. Sätt in köttfärsen i ugnen och stek ytterligare 20-30 min. Ta ut köttfärsen och skär den i 4 eller 8 bitar.

Servera med sallad och baguette eller annat gott bröd.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

franskbröd, Lök, Olivolja, Köttfärs, Ägg, Salt, Svartpeppar, Torkad mejram, Paprikapulver, Ost, Tomater, Paprika, Champinjoner

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
UllaC UllaC
Recept: 1466 st
Blev medlem: 30:e mar 2008
Kvinna 65 år Foruminlägg: 311 st Senast inloggad: 19:e dec 2011
Grebbestad Kokboken: 3186 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: