Användarnamn: Lösenord:

Valentintårta

För ca 8

Bjud på en riktigt smaskig tårta på Alla hjärtans dag. Vi fyller en chokladglaserad paj med ljuvlig apelsinkräm. Täck med jordgubbar eller dina egna favoritbär/frukt.
Välj själv bär eller frukt till den ljuvliga tårtan! Sikta över lite florsocker strax innan tårtan ska serveras.


Valentintårta
Betyg: 55
1 0
1 röst Visningar: 396 Sparat: 15

Gör så här

Blanda samman mjöl och socker. Finfördela matfettet i det till en grynig massa. Tillsätt vatten och arbeta raskt ihop till en deg. Låt den vila kallt ca 15 minuter.

Tryck ut degen i en pajform med löstagbar kant eller en silikonform. Sätt en aluminiumfolieremsa över kanten. Nagga botten med en gaffel. Grädda mitt i ugnen ca 15 minuter. Låt svalna.

Ta bort folien och stjälp upp kakan eller tag bort kanten från formen. Smält blockchokladen i mikron eller i vattenbad. Pensla hela kakan invändigt med chokladen. Låt chokladen stelna.

Vispa samman äggulor, socker, apelsinskal och apelsinsaft i en skål som tål värme. Ställ skålen i en kastrull med kokande vatten. Sjud krämen under vispning tills den tjocknar. Ta skålen från kastrullen och låt krämen kallna. Vispa grädden och rör ner krämen. Fyll den chokladglaserade kakan med krämen och bär.

Ugn 220

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Vetemjöl, Smör, Strösocker, Vatten, Äggula, Apelsin, Saft, Strösocker, Vispgrädde, Jordgubbar, Florsocker, Blockchoklad

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
BorderCollie BorderCollie
Recept: 985 st
Blev medlem: 12:e jan 2008
Kvinna Foruminlägg: 54 st Senast inloggad: 17:e maj 2012
Karlstad Kokboken: 988 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: