|
|
|
Variabel tjälknöl
För 5-10 personer.
87927
|
|
|
Variabel tjälknöl
| Betyg: |
35
2
0
|
2 röster |
Visningar: 3527 |
Sparat: 68 |
Gör så här
Sätt köttet djupfryst i ugn, 80-90 grader.
När köttet tinat tillräckligt efter några timmar, sätt in termometer.
Vid 55 grader är köttet rött, vid 75 är det genomstekt (60-65 grader är vad jag föredrar). Beroende på köttstorlek och form, 5-12 timmar i ugn.
Koka upp vatten till saltlagen och blanda i de ingredienser du vill ha med. Rör om och låt svalna tillräckligt för att hällas i plastpåse (använd stekpåse om du vill ha det så varmt som möjligt). Häll lagen i påsen, placera köttet i lagen, knyt ihop och låt ligga 10-24 timmar.
Tag ur köttet och skär i tunna skivor och servera med något krämigt, ex potatisgratäng, potatissallad och/eller svampstuvning.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
fruset kött av grövre kvalitet kött av finare sort ex oxfilé går utmärkt att göra tjälknöl av om det har legat fryst länge och blivit torrt annars blir det för löst,
Vatten,
Salt,
Strösocker,
Svartpeppar,
Vitlök,
Färsk eller torkad chili,
Rosmarin,
Enbär,
Timjan,
Rosépeppar,
Citron,
Rödlök,
glögg,
rödvin,
Honung
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
|
Det finns ännu ingen kommentar för detta recept.
|
|
|
|
|