Användarnamn: Lösenord:

Vildsvinsbiffar, saftigt och smakrikt

För 20 personer.

Alla tycker om dessa även dom som inte är förtjusta i viltkött så det är tacksamt eftersom vi bjuder mest på viltkött hemma hos oss.

Vildsvinsbiffar, saftigt och smakrikt
87247

Vildsvinsbiffar, saftigt och smakrikt Vildsvinsbiffar, saftigt och smakrikt
Betyg: 15
1 1
1 röst Visningar: 3997 Sparat: 48

Gör så här

Blanda havregryn och mjölk och låt det svälla så länge du river den gula löken och pressar vitlöken. Blanda alla ingredienser gärna i hushållsassistent ca 5 min.
Tag en rejäl matsked i en hand som du sköljt i kallt vatten och rulla samt platta till så det blir en biff. Lägg dom vartefter på en i kallt vatten sköljd skärbräda. Stek biffarna några minuter på varje sida.
Servera gärna med kokt potatis, vitlökssmör, en god sallad och lite turkisk yoghurt med citronrasp på.
Det går lika bra med annat vilt kött.

Hoppas det smakar!

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

vildsvinsfärs, Fläskfärs, Havregryn, Mjölk, Vitlök, Gul lök, Sweet chilisås, Viltfond, rödvin, Soja, Salt, Örtsalt, balsamvinäger, Dragon, Kanel, Curry, Paprikapulver, Vitpeppar, Persilja

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Vetebullen Vetebullen
Recept: 49 st
Blev medlem: 18:e jun 2008
Kvinna 62 år Foruminlägg: 269 st Senast inloggad: 30:e maj 2012
Bålsta Kokboken: 414 st Skriv i gästboken
Kommentarer (1) Skriv en kommentar
Vildsvinsbiffar, saftigt och smakrikt
Och vart hittar jag receptet med måttangivelser och tillvägagångssätt?
Receptet låter bra men hur göra?
Skrivet av lars@bicom.se. 11:e nov 2011, 20:06

Annons: