Användarnamn: Lösenord:

Windsorkaka

För 8-12 bitar personer.

Windsorkakan är så god att det blir aldrig något över. Det är en vetekaka som man fyller med en vanlijkräm och så har man ett knaprigt strössel ovan på. (Kallas väl vanligtvis för Krämkaka i affären)


Windsorkaka
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 4205 Sparat: 66

Gör så här

Värm mjölken till 37 grader. Tillsätt jästen och rör tills den är upplöst. Häll ungefär hälften av mjölet i en bunke. Tillsätt och finförela matfettet i mjölet. Häll i salt, socker, ägg och degspadet. Arbeta degen smidig. Tillsätt resten av mjölet men spar lite till utbakningen. Låt degen jäsa övertäckt ,cirka en timme.
Gör under tiden garneringen: blanda mjöl, socker, mandel och matfett till ett grynigt strössel.

Fyllningen: koka marsan eller vaniljkrämen. Till den hemkokta blandar man alla ingredienserna utom vaniljsockret i en kastrull och får sedan sjuda upp under omrörning. Låt krämen kallna och smaksätt sedan med vaniljsockret. Rör matfettet smidigt med florsockret och vaniljsockret. Tillsätt den kalla vaniljkrämen i små klickar. Rör kraftifig under hela tiden. Skär krämen sig så ställ ner skålen i hett vatten ett par minuter och rör kraftigt.

Ta upp degen. Knåda. Forma sedan till en rund jämn kaka, cirka 22 cm. Lägg på smord plåt eller på bakplåtspapper. Låt jäsa till dubbel storlek eller i cirka 30 minuter. Pensla försiktig med uppvista ägg och strö på strösslet.

Grädda i 225-250 grader i cirka 15 minuter.
Låt kakan kallna. Klyv den i två bottnar. Fyll med smörkärmen.Njut!

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Mjölk, Jäst, Vetemjöl, Margarin eller smör, Salt, socker, Ägg, Ägg, Vetemjöl, socker, Sötmandel, Smör, Marsánkräm, Potatismjöl, socker, Äggula, Vaniljsocker, Margarin eller smör, Florsocker, Vaniljsocker

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
inti inti
Recept: 23 st
Blev medlem: 15:e okt 2007
Kvinna 54 år Foruminlägg: 10 st Senast inloggad: 7:e maj 2012
Västerås Kokboken: 203 st Skriv i gästboken
Andra recept
Windsorkaka
Windsorkaka
mrex3m
över 2 månader
Windsorkaka
Windsorkaka
celice
över 2 månader
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: