|
|
|
Zucchinilasagne / GI-lasagne
För 4 personer.
Zucchinilasagne / GI-lasagne
| Betyg: |
4.45
8
4
|
8 röster |
Visningar: 11473 |
Sparat: 303 |
Gör så här
Sätt ugnen på 225 grader.
Skiva squashen på längden, lägg upp på en handduk & strö lite salt över för att dra ut onödig vätska.
Hacka lök & vitlök, fräs i olivolja i någon minut och lägg upp på ett fat.
Bryn köttfärsen tills den är genomstekt. Tillsätt löken, krossade tomater, lagerblad & örterna. smaka av med salt & peppar.
Låt koka i ca 10 minuter. Smörj en ugnsfast form med smör och lägg ett lager med squash-skivor på botten. Lägg på kötfärssås och ytterligare ett lager med squash. Lägg sen på köttfärssås och avsluta med ett lager squash, häll över grädden och strö mozarellan överst. gratinera i ugn i 20 minuter eller tills den har fått färg.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Zuccini,
Salt,
Gul lök,
Vitlök,
Olivolja,
Köttfärs,
Krossade tomater,
Lagerblad,
Torkad basilika,
Oregano,
Salt,
Svartpeppar,
Smör,
Grädde,
Mozarellaost
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
Zucchinilasagne / GI-lasagne
 |
Håller med grymt god.
En femma i betyg. |
| Skrivet av lena4. 2:a maj 2011, 20:21 |
Zucchinilasagne / GI-lasagne
 |
Den här är grymt god! |
| Skrivet av urkbullen. 5:e jan 2009, 11:37 |
Zucchinilasagne / GI-lasagne
 |
Den här är bara så god! Krydda rejält med, paprika, peppar, chili, vitlökspulver, lökpulver, spiskummin. Ca en msk av varje, och så salt förstås. |
| Skrivet av Jeanikee. 16:e dec 2008, 18:26 |
Zucchinilasagne / GI-lasagne
 |
Hej! Istället för svartpeppar (som bara blir starkt) använder jag ny malen kryddpeppar och fler vitlöksklyftor.
Då blir den fylligare i smaken. |
| Skrivet av Anzoo. 4:e apr 2008, 19:40 |
|
|
|
|
|