Du förvandlar snabbt en rulltårta till delikata bakelser. Choklad och apelsin är två smaker som gör sig mycket bra ihop och de gör det här bakverket till en härlig upplevelse.
Instruktioner
- Sätt ugnen på 250 grader. Vispa ägg och socker pösigt. Blanda potatismjöl, vetemjöl, kakao och bakpulver.
- Sikta ner de torra ingredienserna i äggsmeten. Rör om. Bred ut smeten i en bakpappersklädd långpanna, ca 30x40 cm. Grädda ca 5 minuter.
- Stjälp upp kakan på ett sockrat bakplåtspapper och dra bort det papper den gräddats på. Låt kakan svalna under plåten så att den inte torkar.
- Gör fyllningen: Rör färskosten smidig med socker och ½ dl ovispad grädde.
- Dela chokladen i mindre bitar. Koka upp ½ dl grädde och rör ner chokladen. Rör tills chokladen smält. Låt svalna.
- Blanda chokladsåsen med apelsinsaften. Låt svalna i kylen 10 minuter. Vispa resten av grädden och blanda den med chokladfyllningen.
- Bred ut större delen av fyllningen, ca 3/4, på kakan och rulla samman. Dekorera med resten av chokladkrämen ovanpå kakan. Strö över strösslet.
Publicerat den
31 juli 2008
Liknande recept
Kommentarer
Skriv kommentar
När ska man blanda i färskosten? Före eller efter grädden?