Användarnamn: Lösenord:

Översvämmas av mangold


1 2 Nästa >>

Just nu äter vi mangold på längden och tvären, tur att alla i familjen tycker att det är jättegott! Men det förslår liksom inte, den växer så det knakar. Jag har aldrig odlat mangold förr, och undrar lite över hur ni andra brukar tillreda den. Vi har ätit små blad i sallader och i går testade vi en jättegod stuvning (tack Ros för recept!)
Går det förresten att frysa in mangold?


Annafbg
Kvinna 37 år
Falkenberg
5 jul 2009 kl. 13:12 Permalänk

Borde gå att frysa om man förväller den först. Prova med en liten mängd och se hur det blir.

Annars får du väl gå och plocka mördarsniglar hos grannen som kan hålla mangoldbeståndet nere


Mithrandir
Man 46 år
Middle Earth
5 jul 2009 kl. 13:37 Permalänk

Hej!
Varsågod Annafbg!
Vi har också mycket mangold. Här är några förslag
God färsksoppa som man kan variera efter tycke och smak. Jag lagar den med olika innehåll efter tillgång på grönsaker. Och när dom egna grönsakerna har mognat.

Skrivet av ros, 8 jun 2008
 

Denna paj komponerade jag idag efter att jag plockat egen mangold. En krämig paj med mangold, bacon på en "grövre" pajbotten.

Skrivet av ros, 1 jul 2009
 

En ljuvlig stuvning som passar till lax, nypotatis och som tillhör mm.

Skrivet av ros, 29 jun 2008
 

Visst går det att frysa in mangold
Jag klipper eller skär den i bitar och förväller den med salt och svartpeppar.
Jag fryser in i små förpackningar som är lagom till olika rätter
Lycka till!

Redigerat den 5 jul 2009 kl. 14:37


ros
Kvinna
Carpe Diem
5 jul 2009 kl. 13:47 Permalänk

Mangold i vitlöksolja

IngredienserPortioner: 4
Tid: 20 minuter
1 klyftfri vitlök (den kallas också sol eller 14–18 klyftor
1 slanggurka eller 3 smågurkor
200 g färsk mangold, mangoldskott eller färsk spenat
1 dl olivolja
3 msk smör
flingsalt
eventuellt vitt bröd till serveringen
Nu är mangold och spenat som finast. Får ni tag på någorlunda späda, helst frilandsväxta exemplar, slå till och laga den lilla rätt. En trevlig liten förrätt, eller ett tillbehör till en grillad fisk eller köttbit.

1. Skala den hela vitlöken och skär den i riktigt tunna skivor.

2. Skala, kärna ur och skär gurkan i mindre bitar. Skölj mangolden noga och torka den (med handduk eller salladsslunga).

3. Värm olivolja och smör i en rymlig stekpanna och fräs vitlöksskivorna däri tills de får en fin gyllene färg. Se upp, vitlöken bränns lätt.

4. Lägg i mangold och gurka och låt alltsammans bli varmt. Mangolden ska inte krympa särskilt mycket, bara bli varm. Det tar mindre än en minut.

5. Lägg upp på ett varmt fat eller en stor tallrik. Strö över flingsalt. Servera med en gång, gärna med gott, vitt bröd.

Källa: DN


popik
Kvinna 54 år
Falkenberg
5 jul 2009 kl. 14:46 Permalänk

Kantarell/mangold dolme
4-6 portioner


Ingredienser
200 g kantareller, rensade grovhackade
½ purjolök
4-6 blad mangold
salt
peppar


Tillagning
Koka upp vatten med lite salt. Skölj mangolden och skär bort stjälken som går igenom bladet. Förväll i ett par minuter och spola sedan under kallt vatten.

Fräs kantarellerna med strimlad purjolök, smaksätt med salt.

Lägg bladen i snygga rader, med lite svamp på varje blad. Rulla in som små dolmar.

Dessa dolmar går utmärkt att förbereda dagen innan. Före serveringen, värm dem försiktigt i ugn, alternativt i mikrovågsugn under lock med lite smält smör och vitt vin.

Källa: coop


popik
Kvinna 54 år
Falkenberg
5 jul 2009 kl. 15:04 Permalänk

Bara ett litet tips ifrån coachen, testa att sätta en squashplanta i komposten, förra året tror jag vi plockade 2-3st STORA i vecka under 2månaders tid, vill lova att jag var trött på squash efter det.
Nu ar vi 2st komposter med varsin squash i, hoppas att dom inte ger lika stor avkastning för då får jag nog ställa mig på torget....


redd
Man 33 år
Ragna rök
8 jul 2009 kl. 02:52 Permalänk

Det går alldeles utmärkt att frysa mangold om man förväller den först!
Vi har odlat mycket mangold när vi hade tillgång till trädgårdsland, vilket vi tyvärr inte har längre.
Några tips, den vita stjälken kan kokas och serveras som "sparris" till olika maträtter.
Mangolddolmar har du redan fått ett tips på, men om du i stället för vitkål tar mangoldblad och använder lika dan färs som till kåldolmar får du underbara dolmar.
Godast är dock stuvad mangold tycker jag.


jan-gunnar-j
8 jul 2009 kl. 09:12 Permalänk

Vilka härliga tips ni alla bjuder på! När jag petade ner de där fröna i våras visste jag egentligen inte vad jag gjorde, hade bara köpt mangoldskott i ask förut. Hade inte en aning om att mangoldblad blev så stora
Tusen tack för alla svar, nu känns mangoldskörden mer hanterbar. Det kommer bli många härliga rätter under sommaren och så en del i frysen för att ha när det är dåligt med bra grönsaker i affärerna.
Jag satte en påse frön där plantorna får gula, rosa, orange och röda stjälkar förutom de vita. Det måste ju bli så snyggt att servera dem som sparris!
Squash har jag inte testat, får nog vänta till nästa år. Om detta är "the year of the mangold" kanske nästa kan bli squashens. Det är ju så gott, det också! Om du, redd, får lika mycket i år kanske vi kan byta?


Annafbg
Kvinna 37 år
Falkenberg
8 jul 2009 kl. 10:22 Permalänk

Jag har också mycket mangold, även här första året. Har tänkt behandla den som spenat, och får sätta igång att äta lite mer nu, den växer ju helt otroligt!
Du kan prova mitt recept med kassler på spenatbädd - då blir du av med en del mangold! Gott är det också!


frucaos
Kvinna 42 år
Kil
8 jul 2009 kl. 13:59 Permalänk

Skrivet av Annafbg den 5 jul 2009

Just nu äter vi mangold på längden och tvären, tur att alla i familjen tycker att det är jättegott! Men det förslår liksom inte, den växer så det knakar. Jag har aldrig odlat mangold förr, och undrar lite över hur ni andra brukar tillreda den. Vi har ätit små blad i sallader och i går testade vi en jättegod stuvning (tack Ros för recept!)
Går det förresten att frysa in mangold?


Förresten... Din berättelse påminner mig om när jag gjorde misstaget att så pepparmynta i min "örtagård" - den spred sig som det värsta ogräs, på snudd lika outrotbart som kirskål. Det tog tre år innan den var helt borta.


Mithrandir
Man 46 år
Middle Earth
8 jul 2009 kl. 16:26 Permalänk

Jag undrar om man inte kan frysa in mangold utan att förvälla???? Kanske måste vara späda blad då.
Annat användningsområde - ha i bröddegen!!!!!
Järnberikat!


The_mama97mia
Kvinna 47 år
Finspång
8 jul 2009 kl. 16:57 Permalänk

Skrivet av mama97mia den 8 jul 2009

Jag undrar om man inte kan frysa in mangold utan att förvälla???? Kanske måste vara späda blad då.
Annat användningsområde - ha i bröddegen!!!!!
Järnberikat!


Har inte själv försökt, men har en aning i baknacken att bladen vissnar och blir gråtråkiga då.


Mithrandir
Man 46 år
Middle Earth
10 jul 2009 kl. 01:14 Permalänk

Skrivet av mama97mia den 8 jul 2009

Jag undrar om man inte kan frysa in mangold utan att förvälla???? Kanske måste vara späda blad då.
Annat användningsområde - ha i bröddegen!!!!!
Järnberikat!


Kan man bara blanda i lite mangold i vilken bröddeg som helst? Jag är så dålig på att baka, vågar aldrig experimentera med mina degar.


Annafbg
Kvinna 37 år
Falkenberg
10 jul 2009 kl. 08:26 Permalänk

Ett nyttigt bröd med smak av spenat och vitlök.

Skrivet av Fin, 22 feb 2009
 


Jag sökte på spenatbröd o fick två träffar, bara som exempel!

Redigerat den 10 jul 2009 kl. 11:41


The_mama97mia
Kvinna 47 år
Finspång
10 jul 2009 kl. 11:41 Permalänk

Tack för hjälpen! Här ska bakas - om inte i dag så snart


Annafbg
Kvinna 37 år
Falkenberg
10 jul 2009 kl. 11:52 Permalänk

Jag använder det gröna som vanlig spenat.
Stjälkarna skär jag ner i mindre bitar och förväller i lättsaltat vatten. Lägger sedan ner de i en vanlig vit stuvning med finklippt persilja. Brukar servera med stekt korv och kokt potatis till......enkelt och gott!!


jhulia
Kvinna 57 år
Avesta
10 jul 2009 kl. 18:11 Permalänk

Vad gör du med Mangold-stjälkarna?
Vet du om att man kan använda stjälkarna som sparris . Använd samma recept som sparrissoppa!
Jag har gjort det och tyckte det var riktigt gott. Vill minnas att jag också förvällde med lite vatten och sen frös in i lagom mängd i plastpåsar.
När det gäller bladen tror jag att man kan förvälla i ej alltför mycket vatten och sén köra i mixer på samma sätt som jag gjort med nässlor. Lite vatten därför att jag slog inte bort det utan fördelade i lagom mängd för ett mål i plastpåsar . Då tar det inte så stor plats i frysen.Gott att ha till vintern. Se gärna mitt recept på Nässelsoppa.


Gladiolus
Man 74 år
örnsköldsvik
11 jul 2009 kl. 00:13 Permalänk

Gör en mangoldtatziki, det blir supergott ! Hacka mangolden grovt, förväll den , kyl ner den och sedan blandar man ner den i naturell youghurt tillsammans med pressad vitlök, salt och svartpeppar. Gott till allt !


lece
Kvinna 55 år
Kista
11 jul 2009 kl. 14:03 Permalänk

Man kan väl oftast ersätta spenat med mangold i de flesta recept där spenat ingår. Men prova gärna mitt recept på spanakopita!


Daliaflicka
Kvinna
Karlstad
11 jul 2009 kl. 19:27 Permalänk

Mangold är mildare för magen än vad spenat är

En god grönsakspaj med mangold
En krämig grönsakspaj i ett "grövre" pajskal. Lök, morötter, mangold, dill, persilja. "Man tager vad man haver".

Skrivet av ros, 11 jul 2009
 


ros
Kvinna
Carpe Diem
11 jul 2009 kl. 21:24 Permalänk

1 2 Nästa >>