Användarnamn: Lösenord:

Glasstrutar

För 10-12 st personer.

Passar fint nu till sommaren...

Glasstrutar
85836

Glasstrutar Glasstrutar
Betyg: 55
4 4
4 röster Visningar: 4698 Sparat: 180

Gör så här

Vispa ihop smeten och placera rånjärnet på en spisplattan med medelvärme. Pensla järnet med smör första gångerna, och därefter vid behov. Häll en skopa smet i järnet och stäng locket.

När rånet fått färg plockas den upp och rullas försiktigt till en strut och placeras sedan på ett fat med skarven neråt. Om smeten blivit för tjock kan den efter ett tag behöva spädas med lite vatten.

När rånen är gräddade låter man dem stelna ordentligt och förvarar dem sedan i tätslutande burkar. Servera med glass, vispad grädde och t.ex. en syrlig hjortronsylt.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Strösocker, Vetemjöl, Vatten, Smält smör, Mjölk, Vaniljsocker

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Mithrandir Mithrandir
Recept: 147 st
Blev medlem: 13:e mar 2008
Man 46 år Foruminlägg: 7458 st Senast inloggad: 30:e maj 2012
Middle Earth Kokboken: 363 st Skriv i gästboken
Andra recept
Muffins med häxhattar
Muffins med häxhattar
MrsC
över 2 månader
Jordgubbsstrutar
Jordgubbsstrutar
MrsC
över 2 månader
Mjukglass
Mjukglass
Evia
över 2 månader
Jordgubbssnö
Jordgubbssnö
Queenie
över 2 månader
Kommentarer (4) Skriv en kommentar
Glasstrutar
Jag hade nog försökt hitta ett rånjärn för några tior på en loppis istället om jag var som du. Glassrån blir visserligen spröda, men om de blir för tjocka så tror jag nog att man kan bita sönder en tand eller två på dem. Det finns nya rånjärn också att köpa på skeppshult.com men då kommer man inte undan så billigt.
Skrivet av Mithrandir. 20:e maj 2012, 14:59

Glasstrutar
Har inget rånjärn, ska pröva till semestern att göra dessa i våffeljärnet.\r\nUndrar om det går?
Skrivet av heartfriend. 20:e maj 2012, 10:40

Glasstrutar
detta måste jag testa
Skrivet av VonNeimann. 30:e jun 2010, 11:56

Glasstrutar
Jag brukar göra liknande strutar och de blir jättegoda.

Ett tips: Vill man ha dem täta så att de inte läcker glass på kläderna så kan man smälta mörk choklad och hälla lite i struten och rotera den så att chokladen fördelar sig jämnt på hela insidan. Överskottschokladen häller man såklart tillbaka i skålen och använder till nästa strut.
Skrivet av Herr_Falukropp. 22:a jun 2010, 23:24

Annons: