Användarnamn: Lösenord:

Kolasnittar


Jättegoda kakor som enkla och snabba att göra. Har blivit en favorit bland mina kompisar...

Kolasnittar
47381
Kolasnittar
Kolasnittar
Kolasnittar

Kolasnittar Kolasnittar
Betyg: 4.15
11 5
11 röster Visningar: 5528 Sparat: 219

Gör så här

Blanda samtliga ingredienser till en smidig deg. Sätt ugnen på 190 grader. Dela degen i 5 bitar. Rulla ut degbitarna till längder. Lägg längderna på en plåt med bakpapper och platta till dem lit. de flyter ut en aning, därför bör det vara gott om plats mellan dem. Baka längderna i ca 10 minuter. Flytta över papper och längderna till en skärbräda. Dela längderna till kakor med en kniv på en gång. Kakorna ska vara ca 2 cm breda.

De färdiga kakorna ska förvaras i en burk med lock. Annars försvinner segheten och då försvinner också hela idén med kolasnittarna.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Smör, Strösocker, Vetemjöl, Sirap, Bikarbonat

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Robjoo Robjoo
Recept: 23 st
Blev medlem: 16:e sep 2008
Man 42 år Foruminlägg: 8 st Senast inloggad: 30:e maj 2012
Luleå Kokboken: 528 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (5) Skriv en kommentar
Kolasnittar
Nybakade, smakar kanon, ska bjuda mina arbetskamrater i morgon. Dom kommer nog att bli lika förtjusta som jag.
Skrivet av EllinorFalck. 18:e aug 2011, 19:25

Kolasnittar
Mycket goda! Rekomenderas varmt. Bjöd en vän till mig på min inflyttningsfest sen vaknade jag dagen efter av att de var helt slut!! De hade slagits om sista biten, mycket gott med andra ord. Själv hann jag smaka fyra stycken och jag tror jag ska göra mig en sats till!
Skrivet av bluepred. 10:e mar 2010, 16:22

Kolasnittar
jag minskade tiden i ugnen till 8 min. Tyckte de blev lite för mörka annars för min smak.
Skrivet av krigas. 10:e dec 2009, 11:21

Kolasnittar
En riktig klassiker :D
Skrivet av iokaste. 3:e dec 2009, 20:43

Kolasnittar
Kanongott!
Skrivet av begeanka. 9:e okt 2008, 07:28

Annons: