Användarnamn: Lösenord:

Örtgravad strömming

För 10 personer.

Fantastiskt gott på julbordet, midsommarbordet eller vanlig fest med plockmat.

Örtgravad strömming
103816

Örtgravad strömming Örtgravad strömming
Betyg: 45
1 0
1 röst Visningar: 690 Sparat: 28

Gör så här

Skölj hastigt filéerna i kallt vatten. Dra av skinnet. Lägg den skinnade filén i en bunke med kallt vatten.

Gör en lag av vattnet (kallt vatten), ättiksspriten och salt. Behöver inte kokas. Rör runt lagen tills saltet har lösts upp. Lägg sedan i filéerna i lagen. Undvik att ta i lagen med fingrar eller att ta fisken med händerna, då det kan medföra bakterieöverföring. Använd dig av rena redskap. Låt sedan filéerna ligga i lagen i minst 6 timmar i kylen. Köttet ska få en vitaktig färg. Ta upp en filé med en gaffel och bryt itu den. Har filén samma färg rakt igenom är de klara.

Finhacka alla de gröna örterna och kryddorna. Häll allt i en stor bunke och blanda i resten av ingredienserna. Rör om väl.

Sila av strömmingen och blanda sen ner i såsen. Låt det sedan stå kallt i minst 12 timmar.

Smaklig måltid!

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Strömmingsfiléer, Vatten, ättiksprit, Salt, Majonnäs, Dill, Persilja, Purjolök, Gräslök, Krasse, Vitlök, finhackad estragon (inlagd dragon), Senap, Dijonsenap, Rödvinsvinäger

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
HyrEnKock HyrEnKock
Recept: 6 st
Blev medlem: 3:e mar 2011
Man 31 år Foruminlägg: 27 st Senast inloggad: 5:e maj 2012
Märsta Kokboken: 30 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: