Användarnamn: Lösenord:

Pirog med skinka, ägg och philadelphiaost

1 stor/20

Jag brukar göra en stor pirog av detta recept, men nu blev det mellanmålspiroger att stoppa i frysen. Det går åt lite mindre fyllning till många små, men maken brukar äta upp resten! ;-) Ett kanongott recept enligt min släkt. Vi tycker det förstås också då vi alltid väljer denna fyllning!

74033

Betyg:
1 röst Visningar: 1542 Sparat: 103

Gör så här

Jag brukar göra fyllningen först och ställer den i kylskåpet då jag gör pirogen.

Skär skinkan i småbitar. Gör även det med ägget. Jag brukar ta ägget två gånger i äggskäraren. Lägg allt i en bunke. Blanda i de övriga ingredienserna till fyllningen.

Blanda vetemjöl och salt till pirogen. Finfördela margarinet i mjölet. Vispa ägg, ättikssprit och vatten lite lätt. Rör ner detta i mjölblandningen och arbeta ihop till en deg.

Till en stor pirog: kavla ut halva degen på ett bakpåtspapper direkt på plåten. Lägg på fyllningen. Kavla ut den andra på ett annat papper och lägg denna ovanpå den andra. Vik upp kanterna och tryck ihop med en gaffel.
Grädda i ugnen ca 20-30 min i 225 grader.

Till små: kavla ut en bit av degen, ganska tunt. Ta ut små rundlar med ett mått. Jag har köpt en vit innerkruka 10 cm, som jag även använder till tekakor! Lägg fyllning på halva och vik ihop. Tryck ihop kanterna med en gaffel.
Grädda i ugnen ca 10 min i 225 grader.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Vetemjöl, Salt, Margarin, Ägg, Ättikssprit, Vatten, Rökt skinka, Ägg, Ättiksgurka, Gräslök, Vispgrädde, Salt, Peppar, Philadelphiaost

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Cissi71 Cissi71
Recept: 4 st
Blev medlem: 11:e feb 2008
Kvinna 38 år Foruminlägg: 12 st Senasat inloggad: 27:e jul 2010
Färgelanda Kokboken: 12 st Skriv i gästboken

Matklubben nu också på Facebook!

Ni har väl inte missat att vi numera även har en officiell sida på Facebook? En perfekt källa för inspiration till vardags och till fest. Här kan du hitta populära recept och dela med dig av dina egna favoriter, delta i exklusiva tävlingar, ställa frågor, eller bara kika in och säga hej till andra matintresserade medmänniskor.
Och du – passa på att tipsa dina vänner.
Ju fler vi är som deltar, desto roligare blir det.
Matklubben på Facebook
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Andra recept
Annons: