|
|
|
Saftig söndagsstek
För 6 personer.
13651
|
|
|
Saftig söndagsstek
| Betyg: |
4.55
6
6
|
6 röster |
Visningar: 7787 |
Sparat: 210 |
Gör så här
Välj en så stor gryta att både kött och buljong får plats. Häll coca-cola, lättöl, soja, kryddor och köttbuljongen i grytan. Skala och klyfta löken. Lägg ner den i grytan. Låt allt koka upp.
Lägg ner köttet i buljongen och låt det sjuda under lock ca 35 minuter. Stick in en kött-termometer i köttets tjockaste del. Sjud under lock i ytterligare ca 30-35 minuter eller tills termometern visar 75°. Ta grytan från värmen men låt köttet ligga kvar ca 20 minuter.
Sila skyn och häll ner den i en kastrull. Rör samman mjöl och grädde till en slät redning. Vispa ner redningen i skyn och låt såsen koka ca 3 minuter. Smaka av.
Servera med ex. hasselbackspotatis.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Fransyska eller rostbiff,
coca-cola,
lättöl,
Soja,
Enbär,
Svartpepparkorn,
Gul lök,
Köttbuljongtärning,
Sky,
Vetemjöl,
Grädde
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|

Saftig söndagsstek
 |
Gjorde denna stek idag på en bit bogstek av nöt jag hittade frysen.
Gott var det men aningen stark sås, det var mycket av den som hann koka bort men lite extra grädde, vatten och en dutt crem fraiche så var det suvve. Hade pressad potatis och kantarellstuvning till också. |
| Skrivet av Josses. 25:e sep 2011, 20:16 |
Saftig söndagsstek
 |
Ska testa denna på söndag.
Ska man inte vända steken under tiden den tillagas? Eller är det meningen att skyn ska täcka steken?
Hjälp en förvirrad ung pappa :P |
| Skrivet av Daaanyy. 14:e sep 2011, 16:18 |
Saftig söndagsstek
 |
FANTASTISK sås, jag tillsatte lite av min hemgjorda glögg oxå och det blev en härligt rund smak. Tyckte dock att köttet blev lite torrt, hade fransyska. Men gott-helt klart! |
| Skrivet av stunberg. 14:e nov 2010, 19:51 |
Saftig söndagsstek
 |
Kanonrecept.....blir nästan som en porterstek....
Jag tillsatte 2 krossade vitlöksklyftor också.
Måste testas.... |
| Skrivet av 7201. 13:e sep 2010, 08:38 |
Saftig söndagsstek
 |
Gjorde detta på Midsommardagen, helt fantastiskt gott,
underbar sås blev det av skyn.
En klar 5 blir det, skulle sätta mer om det gick.
Kan verkligen rekomendera alla att testa detta recept.
Tack för ett recept jag kommer att göra många, många gånger. |
| Skrivet av ylwa. 29:e jun 2010, 11:27 |
|
|
|
|
|