Användarnamn: Lösenord:

Mexikansk ris (arroz mexicano)

För 4 personer.

Detta ris passar till både fisk, kött och fågel. Servera gärna en god salsa till, den som önskar kan fräsa med hackad jalapeno ihop med löken.

Mexikansk ris (arroz mexicano)
16045

Mexikansk ris (arroz mexicano) Mexikansk ris (arroz mexicano)
Betyg: 4.85
4 5
4 röster Visningar: 1453 Sparat: 77

Gör så här

Blötlägg riset i ca 15 min, skölj riset och låt den droppa av i en sil. Fräs löken lätt i en stekpanna, lägg i riset och vitlök, låt riset fräsa med ett par minuter tills den är glansig, lägg i tomarpurén och buljongtärningen som också får fräsa med riset, häll på vattnet, salt, svartpeppar och persiljan. Rör om så att det blandas väl.

Sänk värmen så mycket som möjligt, sätt på locket och rör inte riset mera, efter ca 15 min skall riset vara torrt, stäng av värmen men låt det stå kvar på plattan i ca 7-10 min.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Basmatiris, Lök, Vitlök, Tomatpuré, Buljongtärning, Vatten, Persilja, Salt, Olivolja, Svartpeppar

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
segerwitch segerwitch
Recept: 82 st
Blev medlem: -
Kvinna Foruminlägg: 724 st Senast inloggad: 30:e maj 2012
Näsum Kokboken: 1567 st Skriv i gästboken
Kommentarer (5) Skriv en kommentar
Mexikansk ris (arroz mexicano)
Super duper gott! Som jag skrev innan i betyget. Det här borde alla prova som anorlunda alternativ på ris. Jag har prova med vanligt ris och det gick utmärkt också.
Det bev hos oss med grillspett i dag. Mycket gott.
Skrivet av epi. 18:e jan 2009, 17:42

Mexikansk ris (arroz mexicano)
Supergott är detta fem stjärnor till dig från mig Kram Gillsan
Skrivet av Gillsan. 29:e okt 2008, 00:39

Mexikansk ris (arroz mexicano)
Super duper gott! Så här ska vi göra ris ofta. Min älsta son tycker inte ris är så gott men det här ville han ha fler gånger. Bra betyg! Det är kul mett nya recept TACK!
Skrivet av epi. 7:e jun 2008, 21:22

Mexikansk ris (arroz mexicano)
najs, GRATTIS!! du kan lagga riktigt mexikansk mat, inte som de äckliga svenska tacos. forlot men det är sant. hehe.
Skrivet av Zinyin. 23:e maj 2008, 08:24

Mexikansk ris (arroz mexicano)
Den godaste form av ris man kan äta
Skrivet av mammamus. 2:a apr 2008, 21:11

Annons: