Användarnamn: Lösenord:

Pannacotta smaksatt med vanilj och limoncello

För 4 personer.

Panacotta är en superenkel och snabb dessert att bjuda hungriga middagsgäster på till efterrätt.


Pannacotta smaksatt med vanilj och limoncello
Betyg: 55
1 1
1 röst Visningar: 4164 Sparat: 94

Gör så här

Snitta upp vaniljstången på längden. Skrapa ut de småfröna och lägg i en kastrull tillsammans med grädden. Lägg i hela den urskrapade vaniljstången tillsammans med strösocker och koka upp. Sänk värmen och låt sjuda sakta.

Lägg två gelatinblad i en skål med kallt vatten.

Rör om gräddblandningen då och då. Efter cirka 15 minuter, lyft upp vaniljstången och låt gräddkrämen svalna något. Tillsätt citruslikören.

Krama ur gelatinbladen och lägg ner i krämen. Rör om sakta så de smälter. Fördela grädden i fyra små portionsformar.

När gräddkrämen svalnat, plasta in formarna. På så sätt slipper du skinn på ytan. Ställ därefter in formarna kallt i 4-5 timmar.

Vid servering stjälper du upp pannacottorna på tallriken och garnera gärna med hallon och olika exotiska frukter som skurits i bitar. Frukter som passar är ananas, kiwi, physalis eller passionsfrukt.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Strösocker, Vispgrädde, Gelatinblad, Vaniljstång, Citruslikör, Hallon, Exotisk frukt

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Monika46 Monika46
Recept: 752 st
Blev medlem: 28:e feb 2008
Kvinna Foruminlägg: 298 st Senast inloggad: 24:e maj 2012
Kokboken: 5498 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (1) Skriv en kommentar
Pannacotta smaksatt med vanilj och limoncello
Kanongott
Skrivet av mustanght. 26:e mar 2012, 19:07

Annons: