Användarnamn: Lösenord:

Citrontarte med hallon

För 8-10 personer.

En härlig dessert! Smälter i munnen!

Citrontarte med hallon
28273

Citrontarte med hallon Citrontarte med hallon
Betyg: 55
1 1
1 röst Visningar: 1328 Sparat: 35

Gör så här

Sätt ugnen på 175°C.

Blanda vetemjöl och smör i en matberedare till stora smulor. Tillsätt kallt vatten så degen går ihop. Ta upp degen och knåda den lätt.

Kavla ut degen och klä en pajform med den. Nagga med en gaffel och ställ formen kallt, gärna i frysen, i 10 minuter.

Grädda pajskalet i 20 minuter.

Vispa upp äggen lätt. Rör ner socker, grädde och citronjuice.

Häll blandningen i pajskalet. Grädda i ca 20 minuter eller tills fyllningen stannat. Kyl pajen.

Spritsa ev på maräng

Maräng:

Koka upp vatten och socker i en kastrull. Låt koka till 122°C (använd digital termometer).

Vispa äggvitor, socker och citronjuice med elvisp i en väl rengjord bunke. Vispa till ett fast skum.

Tillsätt den varma sockerlagen under fortsatt vispning. Vispa ca 10 minuter, tills marängen svalnat.

Vid servering: Spritsa eller skeda den ätfärdiga marängen över pajen. För att få färg på marängen, sätt pajen i ugnen på grill 250°C i ca 1 minut eller använd en gasolbrännare.

Dekorera med hallon.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Vetemjöl, Smör, kallt vatten, Ägg, Strösocker, Vispgrädde, färskpressad citronjuice , Hallon, Vatten, socker, Äggvitor, Citronjuice

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
majamia majamia
Recept: 101 st
Blev medlem: 21:a mar 2008
Kvinna 41 år Foruminlägg: 795 st Senast inloggad: 22:a maj 2012
Genarp Kokboken: 525 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (1) Skriv en kommentar
Citrontarte med hallon
Hej!

Detta receptet hade jag tänkt prova ikväll, men dessvärre så förstår jag inte riktigt hur marängen skall göras. Jag har gjort maränger många gånger - men bara på ägg och socker.
Hjälp!
Skrivet av Wienna. 7:e jul 2009, 16:05

Annons: