Skaldjur recept
Jättegod pastasallad som jag gärna bjuder på när vi har kalas. Lika god till vardags som till fest. Kalorisnål dessutom.
En snabb och enkel sås med få ingredienser men ändå ett fantastiskt smakrikt resultat.
Hur god och enkel som helst. Servera med kokt pressad potatis och enkel grönsallad.
Till en äkta bouillabaisse kokar man egentligen egen fiskfond, här använder vi färdig på flaska. Fisk och skaldjur är Fredrik Erikssons specialitet. Fredrik Eriksson vann tävlingen Årets Kock för ..
Godaste räksalladen jag nånsin ätit.... Gör den gärna "dagen innan" så den får stå till sig...
Lyxig soppa med svensk smak på minuten. Fisk och skaldjur är Fredrik Erikssons specialitet. Fredrik Eriksson vann tävlingen Årets Kock för drygt 20 år sedan.
Lättlagad "imparätt". Servera med baguette, perfekt att suga upp det goda kryddsmöret med. Fisk och skaldjur är Fredrik Erikssons specialitet. Fredrik Eriksson vann tävlingen Årets Kock för drygt..
Gott och enkelt - 239 kcal / portion
Läcker rätt, för alla skaldjursälskare, att sätta fram på t.ex. buffébordet. En paj gjord på färdig smördeg med en massa gott i fyllningen.
Till fördrinken passar den här goda röran som läggs på mindre bitar av knäckebröd eller annat gott bröd.