Användarnamn: Lösenord:

Pannacottapaj med hallon & björnbär

För 8-10 personer.

Ta hälften hallon och hälften björnbär, eller enbart hallon. Jordgubbar går lika bra, men helst färska då dom är sötare.

Pannacottapaj med hallon & björnbär
92766

Pannacottapaj med hallon & björnbär Pannacottapaj med hallon & björnbär
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 2953 Sparat: 219

Gör så här

Kör kex och smör i matberedare (eller krossa kexen fint för hand med t.ex. mortel och blanda med smöret i en bunke) och tryck sen ut blandningen i botten på en bakform med löstagbar botten. Låt stå kallt medan fyllningen görs.

Lägg gelatinbladen i en skål med kallt vatten.
Häll grädde och socker i en tjockbottnad kastrull och sjud på svag värme tills sockret har löst sig. Rör gärna med en visp för att känna att sockret har löst sig.

Ta upp gelatinbladen ur vattnet, krama ur och rör ner dem i grädden och ta sen bort kastrullen från värmen och låt blandningen svalna något.

Mixa hallonen och björnbären med mixerstav eller i matberedare till en puré. Sila gärna för att undvika kärnorna. Rör ner färskosten och bärpurén i grädden, vispa till en slät kräm och häll den i formen.

Låt pajen stå i kylskåpet i minst 3 timmar eller tills den har stelnat.

Under tiden pajen stelnar så smälter du chokladen och gör chokladfigurer med hjälp av spritspåse eller gaffel. Låt dem stelna och dekorera sedan pajen med frukt/bär, vispgrädde och chokladfigurer.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Digestivekex, Smör, Gelatinblad, Vispgrädde, Strösocker, Hallon, Björnbär, Philadelphiaost, mörk kvalitetschoklad 70%, garnering, Vispgrädde

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
vanilj vanilj
Recept: 55 st
Blev medlem: -
Kvinna 29 år Foruminlägg: 17 st Senast inloggad: 27:e okt 2011
Avesta Kokboken: 37 st Skriv i gästboken
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: