Användarnamn: Lösenord:

Parmalindad oxfilé med svampkräm och balsamvinägersås

För 8 personer.

Mycket uppskattad nyårsrätt som även går hem på andra fester än nyår.

Parmalindad oxfilé med svampkräm och balsamvinägersås
56568

Parmalindad oxfilé med svampkräm och balsamvinägersås Parmalindad oxfilé med svampkräm och balsamvinägersås
Betyg: 4.75
3 2
3 röster Visningar: 5493 Sparat: 286

Gör så här

Börja med svampkrämen. Skala och finhacka lök och vitlök. Ansa och finhacka svampen smått. Fräs de båda löksorterna och svampen i matfettet i en kastrull tills all vätska kokat in. Låt kallna.

Vispa crème fraichen riktigt fast, gärna med elvisp. Vänd ner svampfräset och smaksätt med soja, salt och peppar. Ställ kallt till servering.

Skala och finhacka löken till såsen. Fräs löken i hälften av matfettet i en kastrull. Tillsätt socker och peppar och låt fräsa tills sockret smält och börjar bli brunt.

Häll på vattnet och tillsätt fond, vinäger och soja. Låt koka utan lock ca 10 min.

Vispa i maizenaredningen och låt koka 1 min. Rör i resterande matfett.

Putsa och skär oxfilén i 8 tjocka skivor. Linda parmaskinkan runt om köttet och fäst ihop med små trästickor. Bryn köttet runt om i matfettet i en stekpanna och krydda med salt och peppar.

Ställ köttet på ett ugnssäkert fat. Sätt in fatet vid servering och tillaga mitt i ugnen i 225°C, 10-15 min beroende på om köttet är kallt eller hur pass stekt man vill ha det.

Servera oxfilén toppad med svampkräm, med såsen, klyftpotatis och tomatsallad.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Oxfilé, Parmaskinka, Margarin eller smör, Salt, grovmald svartpeppar , schalottenlökar, Vitlök, Svamp, Margarin eller smör, Crème fraiche, Soja, Salt, Peppar, schalottenlökar, Margarin eller smör, Strösocker, Svartpeppar, Vatten, Koncentrerad kalvfond, Balsamicovinäger, Soja, Maizenaredning

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Maahl Maahl
Recept: 93 st
Blev medlem: 6:e jul 2008
Kvinna 42 år Foruminlägg: 121 st Senast inloggad: 3:e maj 2012
Sollentuna Kokboken: 678 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (2) Skriv en kommentar
Parmalindad oxfilé med svampkräm och balsamvinägersås
Åt svampkrämen och balsamvinägersåsen till helstekt älgkalventrecôte och ugnsbakade potatishalvor. Var verkligen hur gott som helst, en av de godaste rätter vi gjort! Tack för receptet!
Skrivet av annamart. 1:a jan 2010, 22:49

Parmalindad oxfilé med svampkräm och balsamvinägersås
Hej!

Det var denna oxfilén jag pratade om...
Skrivet av anna15. 14:e dec 2009, 10:39

Annons: